Tri decenije rada u Mješovitoj srednjoj građevinsko - geodetskoj školi Tuzla u novembru prošle godine proslavila je profesorica Jasminka Dropić, uz kolege, prijatelje, ali, prije svega, svoje učenike iz svih generacija.
Gošća Amira Vuka Zeca u novom izdanju podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom je Snježana Kopruner inžinjerka mašinstva i magistrica tehničkih nauka, direktorica firme "GS-TMT" iz Travnika.
Gost nove epizode podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom Damir Uzunović bosanskohercegovački pjesnik, prozni pisac, urednik, izdavač i suosnivač, zajedno sa Goranom Samardžićem, knjižare i izdavačke kuće "Buybook".
Gost podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom je filmski reditelj i scenarista, Nedžad Begović, koji osim u domenu filmske umjetnosti uspješno djeluje i u domenu likovne umjetnosti. Tokom opsade Sarajeva dao je doprinos dokumentiranju svakodnevnog života u ratu.
Povodom 75 godina trajanja Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, 22. maja je promovisana prva Monografija u njegovoj istoriji. Upravo autoricu Monografije, Nerminu Zagoru, doktoricu nauka, vanrednu profesoricu i prodekanicu za naučno-istraživački rad na Arhitektonskom fakultetu UNSA, ugostili smo u posljednjoj epizodi ove sezone podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom.
Planetarno najslavniji hrvatski arhitekt, akademik Nikola Bašić, sveučilišni profesor, izlagač na najprestižnijim međunarodnim izložbama, gost je našeg Amira Vuka Zeca.
Gost ovosedmičnog podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom je arhitekta Josip Ledić iz Travnika. Amir Vuk Zec i Josip su razgovarali o razlozima njegovog povratka u rodni Travnik nakon završetka studija, o počecima Josipove karijere, otvaranju vlastitog arhitektonskog studija Ledić Arhitektura 2013. godine, koji danas ima desetak uposlenih što je za Travnik relativno veliki broj
Iako je Hadžirovićeva ljubav arhitektura, saznali smo da ipak malo više voli automobile. Francuzi rade auta da čovjek preživi, auto i ne mora, usaglasit će se domaćin i gost, razgovarajući o razlikama naših shvatanja i onih u naprednom svijetu. A šta rade Italijani i Britanci, Hažirović objašnjava i na plastičnom primjeru: "Mogu ja biti bolji od Engleza jedan na jedan, ali onda dođe njih osam i pojedu me za doručak".
Ove nedjelje u podcastu sa O prostoru sa Zecom i Vukom naš Amir će ugostiti, kako sam reče, dvojicu mladih arhitekata, koji će biti orlovi arhitekture BiH - Hamzu Agića i Edina Zoletića. Gosti nove epizode podcasta O prostoru podijeliće iskustva sa studija arhitekture u Italiji i Njemačkoj, razgovarat će o značaju mahale i preodgoju ljudi o korištenju prostora.
Adnan Harambasić, arhitekta s međunarodnim iskustvom akumuliranim kroz rad na velikim internacionalnim natjecanjima i projektima, gost je nove episode podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom.
Ove nedjelje u podcastu O prostoru sa Zecom i Vukom, ugostili smo arhitektu Mirona Ibrahimpašića. Naš Amir Vuk Zec ga zove insajderom iz Krajine, a Miron za sebe kaže da će on biti onaj zadnji u BiH koji će ugasiti svjetlo kada svi odu.
Kristina Ljevak, nezavisna novinarka, kolumnistica, nekadašnja urednica u izdavaštvu i dugogodišnja djelatnica u polju afirmacije nezavisne kulture, gošća je podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom ove nedjelje u 21 sat.
Ove nedjelje u Oslobođenje podcast studio stiže Vedina Babahmetović, arhitektica i prva žena koja je bez partnera osvojila najuvaženiju nagradu za arhitekturu Grand Prix Collegium Artisticum. Svoj studio u Zenici “Entasis” osnovala je 1997. godine, posvećena je porodici, arhitekturi koju voli i projektima na kojima radi.
O prostoru sa Zecom i Vukom ove nedjelje razgovara Valerijan Žujo, književnik, istraživač istorije Sarajeva i leksikograf. U periodu od 1981. do 1985. godine bio je sekretar predsjedništva Udruženja književnika Bosne i Hercegovine te urednik na Radioteleviziji Bosne i Hercegovine, a od 1996. godine djeluje, kako kaže, kao radoznali pisac.
Podcast Amir Vuk Zec sa Nedimom Mutavelićem i Jasminom Sirčom je iskoristio za razgovor o Danima arhitekture, najvećem festivalu arhitekture u BiH, koji je u septembru održan po 15. put.
Isak Medić, inženjer statičar, gost je podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom ove nedjelje u 21 sat. Za svog dugogodišnjeg prijatelja, Amir Vuk Zec, voli reći da je anesteziolog jer on “uspava pacijenta, a onda Amir operiše“.
O prostoru sa Zecom i Vukom ove nedjelje razgovara Kenan Brčkalija, arhitekta poznat po svojoj pragmatičnosti, sa iskustvom od preko 20 godina. U periodu od 2002. do 2012. godine, jedna je od ključnih osoba arhitektonske prakse “Zec“ i Amirov najbliži saradnik, a danas i prijatelj, a od 2012. godine, zajedno sa Adnanom Harambašićem, suosnivač je arhitektonske prakse AHAKNAP.
Povod gostovanja je projekat "Pod nebom vedre vjere - Islam i Evropa u iskustvu Bosne". Radi se o velikom naučno-istraživačkom, multimedijalnom i interdisciplinarnom projektu na kojem je, više od tri godine, radio veliki tim stručnjaka dominantno iz BiH, ali i izvan njenih granica. Izložba će za javnost biti dostupna do 18. novembra u Umjetničkoj galeriji Kolegijum Artistikum u Sarajevu, a nakon toga i u drugim značajnijim centrima u regiji i Evropi.
Povod za razgovor Amira Vuka Zeca sa Bracom Dimitrijevićem je, između ostalog, bila i sarajevska promocija autobiografije Brace Dimitrijevića “Louvre je moj atelje, ulica moj muzej“
Ovoga puta, naš Amir Vuk Zec ugostiće Faruka Kapidžića, predsjednika Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH i Roberta Stergara, stručnog savjetnika za graditeljsko i arheološko naslijeđe u Zavodu za zaštitu spomenika FBiH. Šta je naslijeđe i kako nas ono obuzima? Kada je počela tiha eutanazija Sarajeva? Jesmo li stalno u konzervaciji i kada ćemo početi misliti savremeno - kakva je zakonska regulativa?
‘‘Jedno je biti naslonjen na šank, a drugo je biti u šanku. Drugačija percepcija!", riječi su Amira Vuka Zeca, jednog od najsjajnijih arhitekata našeg doba. Amirove riječi prenose duboku emociju koja prati i njegovu najnoviju ulogu - ulogu voditelja podcasta, kroz koji u razgovoru sa gostima, želi izvući suštinu, dubinu i strast jer za njega, prostor nije samo fizički entitet, već i emocionalno iskustvo koje nas definiše.